Czy wiesz że❓ Kłecki gród współegzystował z lokacyjnym miastem do 1331 r. wówczas podczas najazdu wojsk krzyżackich został spalony.

Czy wiesz że❓ Prawdopodobnie początkowy obszar miasta Kłecka ograniczał się do rynku i zabudowań mieszkalnych wokół niego. Średniowieczne miasto składało się z drewnianych domostw, ustawionych frontem do rynku za budynkiem mieszkalnym znajdowały się zabudowania gospodarcze oraz miejsce pod uprawy.

Czy wiesz że❓ Wielkość rynku czyli miejsca handlowego świadczyła, o zamożności miasta. Im większy tym więcej mógł pomieścić straganów, kramów i jatek. Jak głosi legenda w Kłecku przed szwedzkim potopem działało ok. 100 sukienników. Czy ma kłeckim rynku istniały sukiennice? Źródła pisane milczą w tej sprawie. Wiadomo jednak, że na kłeckim rynku znajdował się ratusz - symbol lokalnego prawa.

Kłecki rynek liczy sobie 90 m x 90 m identycznie jak rynek w Pobiedziskach i jest niewiele mniejszy niż np rynek w Kaliszu.

 

Czy wiesz żeNa początku XVII wieku w samym Kłecku znajdowały się aż 4 kościoły.
Najstarszy pw. Św. Jerzego wzmiankowany był już w akcie lokacyjnym z XIII wieku. Zbudowany w obecnej formie po 1510 roku, konsekrowany w 1596 r. Pełnił rolę kościoła farnego. Następnie powstał kościół pw. Św. Ducha .ok 1517 r. wraz z szpitalem dla ubogich. Kolejno po nim wzmiankowany jest kościół pw. św. Krzyża i św. Marcina - przeniesiony na na zachodnią pierzeję rynku. Jako ostatni powstał kościołek św. Barbary - na wzniesieniu w miejscu dawnego grodu. Kościółek ten istniał do 1788 r., a od 1806 roku miejsce to zostało zaadaptowane na cmentarz parafialny – wcześniej zmarłych grzebano przy kościele farnym.
Historię kłeckich kościołów można poznać zwiedzając Szlak Kłeckich Świątyń.

 

Gmina Kłecko w liczbach
7 658
liczba ludności
13192 ha
obszar
760
lat tradycji